Kultura i sztuka po 1989 roku

02.12.2019

Wit Karol Wojtowicz nadal dyrektorem Muzeum - Zamku w Łańcucie

Wit Karol Wojtowicz został ponownie powołany na stanowisko dyrektora Muzeum – Zamku w Łańcucie. Powołanie na trzyletnią kadencję odebrał w poniedziałek z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego - podaje MKiDN.

Wit Karol Wojtowicz, absolwent historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem International Council of Museums (ICOM) oraz członkiem Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opozycjonista antykomunistyczny od lat siedemdziesiątych, członek Sceny Plastycznej Teatru Akademickiego KUL (1974–76), był w czasach PRL-u organizatorem nielegalnych drukarni i przerzutu do Polski książek drugiego obiegu z Niemiec, a także współzałożycielem Solidarności w Muzeum - Zamku w Łańcucie.

W łańcuckim muzeum pracuje od 1980 r., a od 1990 r. pełni funkcję dyrektora tej placówki. Został odznaczony: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), Krzyżem Wolności i Solidarności (2019), odznaką okolicznościową „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” (2018), a także Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010), Medalem „Pro Patria” (2018), złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” (1996), odznaką „Zasłużony działacz kultury” (2001), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019)

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Początki łańcuckiego parku sięgają XVIII i XIX wieku, kiedy właścicielami miasta zostali Stanisław Lubomirski, marszałek wielki koronny, i jego żona Izabela z Czartoryskich. Następne zmiany układu kompozycyjnego nastąpiły pod koniec XIX wieku, za czasów Romana i Elżbiety Potockich, którzy przebudowali zamek oraz zadbali o jego otoczenie.

Zamek w Łańcucie wraz z otaczającym go parkiem wpisany został w 2005 r. na listę Pomników Historii. (PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL