Kultura i sztuka po 1989 roku

26.08.2019

Wręczenie Nagrody im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya Gołdzie Tencer i promocja jej książki – 1 września

Podczas XVI Festiwalu Warszawa Singera dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer odbierze Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019. Wręczenie lauru odbędzie się 1 września podczas promocji autobiografii laureatki pt. "Jidisze mame" w Teatrze Kwadrat.

"W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych przyznało Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya Gołdzie Tencer i na spotkaniu promującym tę książkę (+Jidisze mame+ - PAP) będzie też wręczenie Gołdzie Tencer tej wspaniałej nagrody" - zapowiedział kierownik literacki Teatru Żydowskiego Remigiusz Grzela.

Wyróżnienie wręczy prezes stowarzyszenia dr Tomasz Miłkowski.

Zarząd Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) i Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przyznał w lipcu br. Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019 dyrektor Teatru Żydowskiego Gołdzie Tencer. Aktorka, reżyser i dyrektor Teatru Żydowskiego została uhonorowana za "tworzenie nowych przestrzeni polskiego teatru, którego integralną częścią jest prowadzony przez Nią i unowocześniany Teatr Żydowski".

Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya przyznawana jest od 1957 r. przez Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy i Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (AICT).

"Do grona laureatów, reprezentujących najlepsze karty polskiego teatru dołącza Gołda Tencer, wybitna aktorka i pieśniarka, scenarzystka i reżyserka, inicjatorka festiwalu Warszawa Singera i wielu innych działań służących ciągłości pamięci i otwartych ku przyszłości, niestrudzona dyrektorka Teatru Żydowskiego, która w trudnym czasie, kiedy teatr pozbawiony został stałej siedziby, nie tylko zachowała ciągłość pracy teatru, ale nadała mu nowe impulsy i energię" - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody na stronie AICT. "Jej wielką zasługą jest umiejętne wiązanie tradycji i nowoczesności, powagi i humoru, misji i rozrywki, nieustanne poszukiwanie nowych przestrzeni, w których teatr staje się językiem porozumienia i dialogu" - podkreślono.

"Ja książkę już czytałem i powiem, że jestem bardzo przejęty tą historią dziewczyny z Łodzi, która wybiła się tak bardzo na niepodległość, że stworzyła tak wiele fascynujących wydarzeń kulturalnych" - ocenił Grzela, dodając, że według niego Tencer "jest odnowicielką życia żydowskiego i życia kultury Żydów w Polsce".

"Ta książka jest kadyszem, moim kadyszem" - podkreśliła Gołda Tencer podczas konferencji prasowej 16. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. "Ta książka jest hołdem dla naszych rodziców" - dodała.

Spotkanie z cyklu "Żydowski Salon Literacki", podczas którego odbędzie się promocja autobiografii Gołdy Tencer, odbędzie się 1 września o godz. 17 na Dużej Scenie Teatru Kwadrat w Warszawie. Wezmą w nim udział: Gołdy Tencer, Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska (współautorka), Dawid Szurmiej, Janusz Tencer oraz Remigiusz Grzela. Promocja ta jest jednym z punktów programu XVI Festiwalu Warszawa Singera.

"Bezkompromisowa, pasjonująca i chwytająca za serce. Nade wszystko jednak z każdej strony tchnąca żarliwym pragnieniem ocalenia kultury swego narodu. +Jidisze mame+ to autobiografia wielkiej żydowskiej artystki Gołdy Tencer. Kobiety, która za życia stała się legendą" - napisano w materiałach promocyjnych.

Gołda Tencer – urodzona w Łodzi aktorka, pieśniarka i reżyserka teatralna. Dyrektorka warszawskiego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Założycielka i szefowa Fundacji "Shalom" organizującej m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Za działalność artystyczną, organizacyjną i wspierającą promocję kultury żydowskiej w Polsce i na świecie została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami.

Współautorką tomu jest Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, z wykształcenia prawnik, redaktor naczelna magazynów "VIVA!", "VIVA! MODA" i portalu internetowego "viva.pl".

Wydawcą liczącej ponad 600 stron i bogato ilustrowanej książki jest wydawnictwo Edipresse Książki.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL