Kultura i sztuka po 1989 roku

09.02.2019

Wysoka frekwencja na prezentacji książki Sergiusza Piaseckiego w Mińsku

Prezentacja trzeciej części „Trylogii złodziejskiej” Sergiusza Piaseckiego „Nikt nie da nam zbawienia” na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku w sobotę cieszyła się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięli udział wnuczka pisarza i muzyk Lawon Wolski.

„Jaś Nacewicz, bohater książki, to na pewno w jakiejś mierze sam Piasecki” – mówiła w czasie prezentacji Ewa Tomaszewicz, wnuczka pisarza, która pracuje obecnie nad jego biografią.

Jak powiedziała, jej dziadek nigdy nie ukrywał swojego „sentymentu do półświatka”, o którym opowiada "Trylogia złodziejska", zwana także mińską. Akcja powieści dzieje się w Mińsku w 1919 r. po wyjściu Niemców i wkroczeniu do miasta bolszewików.

„To niezwykłe, że książki Sergiusza Piaseckiego cieszą się na Białorusi tak ogromną popularnością. Z jednej strony to pewnie zasługa talentu i niezwykle barwnych i burzliwych opowieści. Na pewno jednak ogromne znaczenie ma też fakt, że jest to jedno z niewielu świadectw epoki, burzliwego okresu przemian na tych terenach” – mówiła PAP Tomaszewicz.

Prezentacja białoruskiego przekładu książki, którą zorganizował Instytut Polski w Mińsku, zgromadziła liczną publiczność. Białorusini - jak można było wnioskować z zadawanych gościom pytań – byli doskonale zorientowani w twórczości i biografii Piaseckiego.

W trakcie spotkania legendarny białoruski muzyk niezależny Lawon Wolski wykonał utwory pochodzące m.in. z „Narodnego Albomu”, musicalu poświęconego podobnej tematyce – życiu przedwojennych białoruskich miasteczek, wielobarwności pogranicza.

„Popularność książek Piaseckiego, a także +Narodnego Albomu+ pokazuje, że historia naszego kraju jest ciągle nieodkryta, za mało zbadana. Brakuje filmów, książek na ten temat” – powiedział PAP Wolski. „A jest się czym zająć, bo te historie są na tyle barwne i ciekawe, że trudno jest obok nich przejść obojętnie” – dodał.

Według Wolskiego wraz ze wzrostem świadomości narodowej na Białorusi będzie rosnąć potrzeba zajęcia się historią, w tym okresu przedwojennego i samej wojny. „Na razie ciągle jeszcze dominuje u nas wykładnia sowiecka” – wskazał.

Urodzony w Lachowiczach pod Baranowiczami Piasecki – syn zrusyfikowanego Polaka i Białorusinki - miał trudne dzieciństwo i wcześnie rozpoczął samodzielne życie. Widział rosyjską rewolucję, był złodziejem w Mińsku i partyzantem w oddziałach białoruskich, polskim żołnierzem, pracował dla wywiadu polskiego i trudnił się kontrabandą. Zmarł w Wielkiej Brytanii w 1964 r. Jego książki opisujące losy złodziei i kontrabandzistów cieszyły się wielką popularnością jeszcze w okresie przedwojennym.

Pisał w języku polskim, jednak nauczył się go dopiero podczas pobytu w więzieniu. Mówił po rosyjsku, ale i po białorusku, bo - jak twierdzili uczestnicy mińskiego spotkania - bez tego nie mógłby zrobić kariery jako przemytnik pomiędzy II RP a sowiecką Białorusią.

W spotkaniu wzięli udział także tłumacze Maryja Puszkina i Wiktor Szukiełowicz, a także redaktorka białoruskiego wydania trylogii Maryna Kazłouska.

Wydanie "Trylogii złodziejskiej" Piaseckiego przez białoruskie wydawnictwo Łohwinau wsparł Instytut Polski w Mińsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL