Kultura i sztuka 1945-1989

20.01.2020

Wystawa poświęcona Gombrowiczowi w stołecznej BUW – od czwartku

Wystawę poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi będzie można od czwartku oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja kończy cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza, organizowanych przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Wystawa składa się głównie z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora "Ferdydurke" oraz fotografie. Ważną częścią ekspozycji są fotografie wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. "Aranżacja wystawy i rozmieszczenie fotografii pozwoliło uzyskać ciekawy artystycznie efekt para-lustrzanych odbić" – poinformowała zastępca kuratora Muzeum Gombrowicza Ewa Witkowska.

Wystawa w BUW kończy cykl wydarzeń związanych z obchodzoną w ub. roku 50. rocznicą śmierci pisarza. Gombrowicz studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, dlatego – zdaniem organizatorów – biblioteka jest właściwym miejscem do rozpoczęcia prezentacji wystawy.

Ekspozycja usytuowana w holu katalogowym BUW czynna będzie do końca marca. W kolejnych miesiącach ma być pokazywana w innych miejscach związanych z biografią pisarza, m.in. w Radomiu, Kielcach, Lublinie, Gdyni, a także w Vence na południu Francji, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie został pochowany.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Witolda Gombrowicza, będące oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Wystawa została zrealizowana dzięki dotacji z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL