Kultura i sztuka po 1989 roku

19.06.2019

Zespół muzyki dawnej ALTA wykona zrekonstruowane rebusy muzyczne Leonarda da Vinci

Rebusy muzyczne Leonarda da Vinci będzie można usłyszeć w grudniu w wykonaniu zespołu muzyki dawnej ALTA. Będzie to pierwsze w historii wykonanie zrekonstruowanych zagadek muzycznych Leonarda da Vinci na tak dużą skalę.

Leonardo da Vinci komponował "rebusy muzyczne", np. zapisywał melodie w lustrzanym odbiciu, ukrywał w zapisie nutowym włoskie sentencje (sylaby to nuty czytane solmizacją). Jak powiedziała PAP Agnieszka Szwajgier z zespołu ALTA, kompozycje Leonarda to często kilkunutowe motywy. Rekonstrukcji muzyki Leonarda dokonali muzycy z Polski, Argentyny i Włoch, m.in. Gustavo Gargiulo.

Zespół ALTA wykona improwizacje na tych motywach muzycznych. Rekonstrukcje zrobiono na podstawie traktatów teoretycznych o wykonywaniu muzyki renesansowej.

Utwory te zostaną wykonane na kopiach dawnych instrumentów, używanych w czasach Leonarda, np. lira da braccio, kornety, pomorty, lutnie i flety. Zostanie również wykorzystany instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci - viola organista. Jej projekt znajduje się w zbiorze notatek Leonarda da Vinci z lat 1489-92 - "Codice Atlantico". Instrument ten został zbudowany dopiero w 2012 r. Zrekonstruował go pianista Sławomir Zubrzycki.

Pierwszy rebus "Enigma" zespół ALTA wykonywał na wernisażu wystawy "Leonardo. Opera Omnia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. "Po koncercie ludzie pytali, co to za muzyka i czy można gdzieś kupić nagranie" - wspominała artystka. "Jest to pierwsza próba rekonstrukcji wszystkich zagadek Leonarda da Vinci, dlatego zespół planuje wydanie albumu z tym repertuarem. Nagrania rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia" - dodała.

"Jest to pierwsza próba rekonstrukcji zagadek Leonarda da Vinci na tak dużą skalę, dlatego zespół planuje wydanie albumu z tym repertuarem. Nagrania rozpoczną się na przełomie listopada i grudnia" - dodała.

W projekcie weźmie udział polski zespół muzyki dawnej ALTA pod kierownictwem Agnieszki Szwajgier oraz goście - Gustavo Gargiulo (kornet), Marco Vitale (wirginał), Alessio Tosi (tenor), Daniel Morais (lutnia basowa), Agnieszka Obst-Chwała (lira da braccio) oraz Sławomir Zubrzycki (viola organista). (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL