Kultura i sztuka po 1989 roku

09.02.2019

Zmarł francuski rysownik i literat Tomi Ungerer

Francuski rysownik, karykaturzysta i autor wydawanych także w języku polskim książek dla dzieci Tomi Ungerer zmarł w domu swojej córki w Irlandii w wieku 87 lat – poinformowały w sobotę francuskie media, powołując się na żonę artysty.

Ungerer urodził się w 1931 roku w Strasburgu, skąd wywędrował w latach 50. do USA. Przebywał też jakiś czas w Kanadzie, a od 1976 mieszkał wraz ze swą trzecią żoną w Irlandii. Przez całe życie był wierny rodzinnemu miastu, któremu przekazał na własność tysiące swoich rysunków, zgromadzonych obecnie w muzeum Tomiego Ungerera w Strasburgu.

Wydawane w Polsce sukcesywnie od roku 2009 książki Ungerera to „Księżycolud”, „Trzej zbójcy”, „Przygody rodziny Mellopsów” oraz „Otto. Autobiografia pluszowego misia”.

W 1998 roku Ungererowi przyznano Hans Christian Andersen Award - nagrodę, którą zwykło się nazywać Noblem w dziedzinie literatury dziecięcej. Jako znany przeciwnik rasizmu i promotor wielokulturowości oraz tolerancji otrzymał w 2000 roku nominację Rady Europy na Ambasadora Dobrej Woli ds. Dzieci i Edukacji. (PAP)

dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL