Inne

22.07.2019

Bieg Powstania Warszawskiego - powrót na tradycyjną trasę

W sobotę już po raz 29. startujący w Biegu Powstania Warszawskiego na sportowo uczczą pamięć uczestników największego zrywu niepodległościowego w okupowanej Polsce. Po rocznej przerwie impreza wraca na tradycyjną trasę, ze startem i metą w okolicy stadionu Polonii.

Organizatorzy przygotowali łącznie 13 tys. miejsc na biegi na 5 oraz 10 kilometrów i limit ten został wyczerpany w połowie lipca. To rekordowa liczba. Przed rokiem pakietów było o tysiąc mniej, a bieg ukończyło 10,4 tys. osób.

Jeszcze wcześniej, w czerwcu, skończyły się zapisy na 6. Bieg PAST-y, który tradycyjnie odbędzie się w sobotnie przedpołudnie. PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec, wzniesiony w latach 1906–08 przy ul. Zielnej. Bieg po schodach z udziałem 750 uczestników ma upamiętniać walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku.

"Jestem bardzo wdzięczny, że biegacze kolejny raz chcą uczcić bohaterów tamtych czasów i przywołać w pamięci wydarzenia sprzed 75 lat" - powiedział prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bieg Powstania Warszawskiego jest częścią organizowanej przez miasto triady, w skład której wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. W tym roku przygotowano trzy specjalne medale, które złożone w całość utworzą mapę Polski.

"Triada biegowa pozwala obchodzić ważne historycznie rocznice radośnie, na sportowo. Realizując nasze hasło +Zabiegaj o pamięć+ w sobotę oddamy hołd powstańcom" - podkreśliła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. Jak dodała, łącznie w trzech tegorocznych biegach weźmie udział 43 tys. osób.

Bieg na 5 km rozpocznie się o godz. 20.30, a na 10 km - pół godziny później. Start zlokalizowano na ulicy Bonifraterskiej, a metę na Konwiktorskiej. Uczestnicy pobiegną m.in. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Czerniakowską i Wybrzeżem Gdańskim. W wielu miejscach przygotowano rekonstrukcje historyczne.

"Już po raz 29. będziemy uczyć, przede wszystkim młodzież, o Powstaniu Warszawskim. To wspaniały bieg, w trakcie którego wieczorem na Starym Mieście, gdzie toczyły się najcięższe walki, panuje wyjątkowa atmosfera" - dodał dyrektor Biura Sportu m.st. Warszawy Janusz Samel, zachęcając mieszkańców do kibicowania na trasie.(PAP)

krys/ pp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL