Polska po 1989 roku

12.01.2019

Ferie z WOT – rozpoczęły się szkolenia dla uczniów, studentów i nauczycieli

Wcielenie do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ochotnicy przed szkoleniem podstawowym. 03.2018. Fot. PAP/W. Pacewicz Wcielenie do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ochotnicy przed szkoleniem podstawowym. 03.2018. Fot. PAP/W. Pacewicz

W województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim rozpoczęły się pierwsze szkolenia ochotników w ramach projektu „Ferie z WOT” – informuje rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

"Projekt +Ferie z WOT+ jest skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w WOT" – podał w sobotę rzecznik.

Na przełomie stycznia i lutego w pierwszych czterech województwach rozpoczyna się zimowa przerwa w nauce. W tym roku WOT zorganizowały w wybranych brygadach obrony terytorialnej specjalne edycje szkoleń podstawowych. W szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady OT wstąpiło blisko 250 ochotników, a szkolenie w ramach 8. Kujawsko–Pomorskiej Brygady OT rozpoczęło 50 osób. Kolejne szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” odbędą się na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego od 19 stycznia do 3 lutego. Od 26 stycznia do 9 lutego do projektu dołączy brygada OT z Mazowsza, a na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia projekt zostanie zorganizowany w dniach 9-24 lutego.

Jak wyjaśnił Pietrzak, pomysł zainteresowania ofertą szkoleniową WOT uczniów i studentów podczas przerwy zimowej powstał, gdy dowództwo zaobserwowało zwiększoną aplikację tych dwóch grup ochotników podczas wakacji. "Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów" – zaznaczył cytowany w komunikacie rzecznika dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Zwrócił też uwagę na "Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów".

Pietrzak podkreślił, że dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa.

To początek procesu szkoleniowego. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Chętni, którzy chcą wstąpić do WOT, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, od kilku dni wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

W WOT służy ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Według planów do końca 2019 r w WOT ma być 26 tys. żołnierzy.

W styczniu 2019 roku formacja, która ma status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL