Wojna polsko-bolszewicka

03.09.2019

Łódź sfinansuje renowację nagrobka harcerzy i legionistów

Za 10 tys. zł z miejskiej kasy zostanie odtworzony na Starym Cmentarzu w Łodzi pomnik nagrobny Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika. To harcerze legioniści, którzy brali udział i zginęli w walkach w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

"Od 2013 roku - niezależnie od prowadzonej co roku w dzień Wszystkich Świętych kwesty - miasto realizuje renowację pomników w ramach dodatkowych środków przeznaczanych na ten cel. Ratujemy w ten sposób naszą łódzką tożsamość. Przy każdym kolejnym wspólnie odnawianym nagrobku staramy się znaleźć nieoczywistych bohaterów. Często przywracamy pamięć o zwykłych łodzianach, którzy dokonali niezwykłych rzeczy" – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Poinformowała, że w tym roku do renowacji wybrano niszczejący pomnik nagrobny Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika. "To harcerze-legioniści, młodzi ludzie, którzy zginęli w wieku 19 i 24 lat, uczestnicząc w wojnie polsko-bolszewickiej w miesiącach poprzedzających Bitwę Warszawską" – przypomniał Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

Wskazał, że ich postacie oraz symbolika pomnika wpisują się w realizację idei wieloletniego programu upamiętniającego stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ TAKŻE

Odnawiany pomnik znajduje się w pobliżu miejsca spoczynku gen. Edwarda Pfeiffera, żołnierza walk niepodległościowych i jednego z dowódców Powstania Warszawskiego oraz pomnika-symbolu walczących w czasie II wojny światowej harcerzy Chorągwi Łódzkiej ZHP, i naprzeciwko Kwartety Zasłużonych, którą wyróżnia pomnik bohatera wojny polsko-bolszewickiej Stefana Pogonowskiego.

"Odnawiany pomnik składa się z kilku bloków piaskowca, posiada formę prostopadłościennej płyty stojącej na kilkustopniowej, szerokiej podstawie. Na froncie płyty została zamontowana druga, niewielka płyta inskrypcyjna, wykonana z jasnego marmuru. Powierzchnia kamienia ma dekoracyjną fakturę" – powiedziała konserwator zabytków Katarzyna Przesmycka.

Magistrat na renowację pomnika przeznaczył 10 tys. zł, co ma w całości pokryć koszty związane z jego odnowieniem.

Wcześniej w ramach wsparcia miasta odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz pomnik łódzkiego urzędnika Drogi Żelaznej Fabrycznej Łódzkiej Walerego Panuszewskiego. Wyremontowano także skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego, pomnik łódzkiego społecznika i byłego prezesa ŁKS Józefa Wolczyńskiego, a także nagrobek ks. Franciszka Pruskiego, kapłana, pełniącego posługę żołnierzom walczącym w czasie I wojny światowej, który został aresztowany i rozstrzelany przez Niemców.

Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi poinformowało we wtorek, że dzięki ubiegłorocznej kweście, w której zebrano blisko 115 tys. zł, do końca br. zostanie odnowionych 14 pomników nagrobnych na najstarszej łódzkiej nekropolii.

Cmentarz Stary powstał w 1855 r. W założeniu była to jedna nekropolia chrześcijańska podzielona na trzy części - katolicką, ewangelicką i prawosławną - odzwierciedlające narodowości i wyznania ówczesnej Łodzi. Jest miejscem pochówku prezydentów miasta, lekarzy, nauczycieli, artystów oraz przedstawicieli dawnej burżuazji przemysłowej.

Co roku prowadzona jest kwesta na ratowanie zabytków cmentarza. We wszystkich zorganizowanych do tej pory zbiórkach pozyskano ponad 1,3 mln zł, za co udało się odnowić ponad 180 pomników. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL