Polska po 1989 roku

29.03.2019

M. Waligóra wśród gości festiwalu podróżniczego Navigator w Krakowie

Mateusz Waligóra, pierwszy człowiek, który samotnie przeszedł pustynię Gobi, będzie wśród gości festiwalu podróżniczego rozpoczynającego się w piątek w Krakowie. Navigator Festival odbywa się w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK).

"To jest prawdziwie podróżnicza rozgrzewka przed nowym sezonem" - powiedziała PAP Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. W programie dwudniowej imprezy są potkania z podróżnikami, warsztaty artystyczne, projekcje filmowe, w tym kino sferyczne.

Piątkowy wieczór upłynie na projekcjach filmów poświęconych podróżom i górom. Zainteresowani obejrzą m.in.: "Dreamland" – dokument o Macieju Berbece, himalaiście, zdobywcy pięciu ośmiotysięczników; "Pod ciężarem wolności" – opowieść o najstarszym pokoleniu tragarzy pracujących w Tatrach Wysokich.

Sobota to główny dzień festiwalu. Zainteresowani spotkają się z podróżnikami, m.in. z Mateuszem Waligórą - pierwszym człowiekiem, który samotnie przeszedł pustynię Gobi. Wśród gości NCK znajdzie się podróżniczka Dorota Sumińska, znana także jako weterynarz i publicystka. Festiwal zakończy koncert muzyki afrykańskiej oraz warsztaty bębniarskie.

Odrębny program organizatorzy przygotowali dla najmłodszych. Zgodnie z zapowiedziami, na dzieci i młodzież czeka "kreatywna podróż dookoła świata" - różnotematyczne warsztaty wypełnione muzyką, zabawami i oryginalnymi, egzotycznymi rekwizytami ze wszystkich kontynentów.

Dzieciom i młodzieży dedykowana jest także nietypowa forma pokazów filmowych - kino sferyczne przygotowane w namiocie specjalnie postawionym przed NCK. Wyświetlone zostaną m.in. "Polaris. Tajemnica nocy polarnej", "Tajemnice grawitacji – śladami Alberta Einsteina" i "Kaluokahina – zaczarowana rafa".(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL