Inne

13.10.2019

Od 24 października festiwal podróżniczy „Ciekawi świata” w Białymstoku

Ponad 20 wydarzeń: spotkań z podróżnikami, pokazów filmów, prezentacji, wystaw i koncertów zaplanowano w ramach tegorocznego Festiwalu Kultur i Podróży „Ciekawi świata”, który w dniach 24-28 października odbędzie się w Białymstoku.

Festiwal organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. Będzie to dziewiąta edycja imprezy.

Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal, że jest on kolejną sztandarową imprezą instytucji. Dodała, że jest on wynikiem nie tylko całorocznych spotkań z cyklu "Ciekawi świata", ale też zaproszenia na festiwal artystów, podróżników, blogerów, którzy podróżują po całym świecie. Dodała, że wydarzenia przygotowane są zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych.

"Zaczynamy od Puszczy Knyszyńskiej, przez cały świat i góry, i rzeki, i morza, i takie krainy jak Rosja, Afryka, Australia, Meksyk. Będziemy mogli się zagłębiać w różne spojrzenia podróżników i różne doświadczenia" - dodała Dworakowska.

Koordynatorka festiwalu Urszula Wysocka mówiła, że program jest przemyślany, a zaproszeni goście nieprzypadkowi. Powiedziała też, że rozwinięty został pomysł z prezentacjami blogerów-podróżników, a na stałe już się wpisał pomysł z prezentacjami dla dzieci. Dodała, że dużo uwagi w tym roku będzie poświęcone himalaizmowi.

Wśród "górskich" tematów zostaną pokazane dwa filmy dokumentalne "Ostatnia góra" o zimowej wyprawie na K2 oraz "Dreamland" Stanisława Berbeki o jego ojcu himalaiście Macieju Berbece. Będzie to też okazja, aby porozmawiać z himalaistą Rafałem Froniakiem. Natomiast Robert Gondek, który najchętniej podróżuje po Afryce, opowie o realizowanym od 2008 roku projekcie "W drodze na najwyższe szczyty Afryki".

O swoich podróżach opowie m.in. w prezentacji "Szamańska choroba" reportażysta Jacek Hugo-Bader. Przyjedzie też znany widzom telewizyjnych programów Przemek Kossakowski oraz prowadząca swój kanał "Globstory" Kaja Kraska. Natomiast Jędrzej Majka opowie o podróżach ze smakiem.

Do najmłodszych festiwalowiczów adresowany jest cykl "Mali odkrywcy" - będą mogli posłuchać m.in. o podróżach w góry, a także dowiedzieć się, dlaczego warto podróżować.

W ramach festiwalu zaplanowano też wystawę zdjęć z podróży do Tajlandii Krzysztofa Gajewskiego "Jaki jest świat, każdy widzi?" oraz koncert zespołu Planeta Polar. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL