Polska po 1989 roku

06.01.2019

Podróżnik Maciej Pastwa laureatem wielkopolskiej Nagrody im. R. Kapuścińskiego

Podróżnik Maciej Pastwa został laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2018. Wyróżnienie przyznawane jest przez marszałka województwa wielkopolskiego „Za czynienie dobra”.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi wręczenie nagrody laureatowi.

W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że poznaniak Maciej Pastwa to podróżnik, społecznik i filantrop, który wędruje przez świat, niosąc dobro i dzieli się nim z innymi.

"Odwiedził ok. 90 krajów, pomagając tym, którzy tej pomocy potrzebowali. Był m.in. inicjatorem odbudowy szkoły zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, był też jej głównym budowniczym. Aby mogła powstać, sprzedał na ten cel swoje mieszkanie. Organizował zbiórki na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak dodał, Pastwa "pomaga ludziom gdziekolwiek oni żyją; czyni dobro tak, jak je pojmuje".

Ideą Nagrody Kapuścińskiego jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa, oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości.

Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy goszczący w 2006 roku w Poznaniu Ryszard Kapuściński stwierdził, że Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Pomysł podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił wyróżnienie.

W 2007 roku jego pierwszą laureatką została zmarła pod koniec 2014 roku misjonarka i lekarka Wanda Błeńska. Wśród laureatów nagrody są także m.in. publicysta Stefan Bratkowski, małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztof Olszewscy oraz prezes spółki Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

Ryszard Kapuściński (1932 - 2007) w latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Był pisarzem, reporterem i podróżnikiem. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL