Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2019

Stanisław Wyspiański na znaczku Poczty Polskiej

Stanisław Wyspiański na znaczku Poczty Polskiej Stanisław Wyspiański na znaczku Poczty Polskiej

Z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego Poczta Polska wydała znaczek z autoportretem artysty. Wszedł on do obiegu we wtorek.

"Poczta Polska zwróciła się do nas o zaproponowanie wizerunku artysty na znaczek, tak się złożyło, że dokładnie wtedy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiony został autoportret Stanisława Wyspiańskiego z 1897 r." – powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.   

Autoportret, który trafił na znaczek, nie był nigdy wcześniej pokazywany publicznie, był znany tylko z fotografii i wzmiankowany w publikacjach o Stanisławie Wyspiańskim. Po raz pierwszy widzowie zobaczą ten obraz na wystawie "Wyspiański. Nieznany", której wernisaż odbędzie się we wtorek wieczorem w Muzeum Narodowym w Krakowie.
   
Okolicznościowy znaczek został wyemitowany w nakładzie 120 tys. egz. Zaprojektował go Jarosław Ochendzan. Nominał znaczka to 3,20 zł. Poczta wydała także kopertę pierwszego dnia obiegu ze znaczkiem i motywem graficznym róży zaprojektowanym przez Wyspiańskiego.    

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem, grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Był twórcą niezwykłych witraży do kościoła oo. Franciszkanów. Sławę przyniosło mu "Wesele" - dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL