Polska po 1989 roku

11.10.2019

W Krakowie wręczono medale Kalos Kagathos

Od lewej: Marek Józwik, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Marek Koźminski, Maciej Pietrzyk i Bogdan Wenta podczas uroczystości wręczenia Medalu Kalos Kagathos 2019. Fot. PAP/Art Service Od lewej: Marek Józwik, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Marek Koźminski, Maciej Pietrzyk i Bogdan Wenta podczas uroczystości wręczenia Medalu Kalos Kagathos 2019. Fot. PAP/Art Service

Anna Czerwińska, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Bohdan Gonsior, Marek Jóźwik, Marek Koźmiński, Maciej Pietrzyk i Bogdan Wenta znaleźli się gronie osób, które we wtorek odebrały Medal Kalos Kagathos 2019.

Medale wręczono w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymują je od 1985 roku wybitni, byli sportowcy, którzy odnieśli sukcesy także w pracy zawodowej zgodnie ze starożytną grecką ideą kalos kagathos (piękny i dobry). Piątkowa uroczystość była jednym z punktów obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który powołano do życia 12 października 1919 roku w Krakowie.

"Ta uroczystość odbywa się w szczególnych okolicznościach, bo następna taka odbędzie się za sto lat" – podkreślił prezes PKOl. Andrzej Kraśnicki.

CZYTAJ TAKŻE

W tym roku nagrodzono siedem osób, reprezentujących rożne dyscypliny sportowe, nie tylko olimpijskie.

Czerwińska to druga Polka po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła Mount Everest. Skompletowała tak zwaną Koronę Ziemi, czyli wspięła się na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. W sumie zdobyła sześć ośmiotysięczników. Jest doktorem nauk farmaceutycznych.

Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła Ziemię na jachcie żaglowym. Jest kapitanem jachtowym żeglugi i inżynierem budowy okrętów.

Gonsior był znakomitym szpadzistą i czterokrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. Największy sukces odniósł w 1968 roku w Meksyku, gdzie zdobył brązowy medal w turnieju drużynowym. Był także znakomitym, innowacyjnym chirurgiem.

Jóźwik podczas kariery sportowej reprezentował Polskę na igrzyskach w Monachium w biegu przez płotki, a potem został znanym i cenionym dziennikarzem. W TVP komentował wielkie wydarzenia sportowe.

Koźmiński to członek "srebrnej" drużyny piłkarskiej z igrzysk olimpijskich w Barcelonie. Po zakończonej karierze zajął się biznesem, a obecnie jest wiceprezesem PZPN ds. szkoleniowych.

Pietrzyk był koszykarzem Wisły Kraków, jednym z filarów znakomitej drużyny z lat sześćdziesiątych. Po karierze sportowej realizował się jako naukowiec. Obecnie jest emerytowanym profesorem na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i autorem ponad pięciuset prac naukowych.

Wenta ma za sobą wspaniałą karierę jako piłkarz ręczny, a potem równie wspaniałą jako trener. Pod jego kierunkiem reprezentacja Polski wywalczyła srebrny i brązowy medal na mistrzostwach świata. W 2018 roku został wybrany na prezydenta Kielc.

Laureatów Medalu Kalos Kagathos wybiera kapituła, której przewodniczy rektor UJ. Nagroda została ustanowiona w 1985 roku przez redakcję dziennika sportowego "Tempo". Inicjatywie jej przyznawania patronuje Polski Komitet Olimpijski i Polska Akademia Olimpijska.

Grzegorz Wojtowicz (PAP)

gw/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL