Polska po 1989 roku

22.06.2019

Zabytkowe tramwaje i autobusy od niedzieli na Krakowskiej Linii Muzealnej

Zabytkowe tramwaje i autobusy wyjadą od niedzieli na ulice Krakowa w ramach tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej. W tym roku nowością będzie linia autobusowa A, obsługiwana przez historyczne pojazdy wycofane przed laty z eksploatacji.

Zabytkowe tramwaje, podobnie jak w poprzednich latach pojadą linią 0, która będzie do 22 września kursowała w każdą niedzielę i w święta. Kursy będą realizowane na trasie: Dajwór – Św. Wawrzyńca – Starowiślna – Dominikańska – Franciszkańska – Straszewskiego – Piłsudskiego – al. 3 Maja – Cichy Kącik. Kursy powrotne zaplanowano od Cichego Kącika przez al. 3 Maja – Piłsudskiego – Podwale – Dunajewskiego – Basztową – Westerplatte – Starowiślną do ul. Dajwór.

Rzecznik krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Marek Gancarczyk zapowiedział, że w tym roku po raz pierwszy w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej będą kursować również historyczne autobusy na liniach specjalnych. W niedzielę zostanie uruchomiona linia A po trasie: Cracovia Stadion – Kałuży – al. Focha – Piłsudskiego (powrót: al. Krasińskiego – Dunin-Wąsowicza – Kałuży) – Podwale – Teatr Bagatela – Dunajewskiego – Basztowa – Teatr Słowackiego – Lubicz – rondo Mogilskie – al. Jana Pawła II – pl. Centralny im. R. Reagana – al. Solidarności – Kombinat.

Na trasę wyjadą zabytkowe autobusy wycofane przed laty z eksploatacji w krakowskim MPK. Pierwszy raz od wycofania z ruchu wyruszy po kapitalnym remoncie autobus MAN SG242 z 1992 r. Pojazd był najprawdopodobniej najdłużej eksploatowanym przez MPK autobusem w Krakowie. W czasie ponad dwudziestoletniej służby przejechał ponad 800 tys. km, głównie na linii 119, łączącej Dworzec Główny z Borkiem Fałęckim. Wycofano go z regularnego ruchu we wrześniu 2013 r.

Poza wyremontowanym autobusem MAN na linii A pojawi się także historyczna Scania 113ALB. Przeszła ona remont blacharki i została na nowo pomalowana. Na linii nie mogło zabraknąć także Jelcza 021, popularnego "Ogórka". Ten przegubowy autobus również przeszedł drobny lifting, bo został na nowo pomalowany. Ostatnim autobusem, który będzie kursował na linii A, jest Ikarus.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową jak na linie zwykłe w komunikacji dziennej.

Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewni Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety. (PAP)

Autor: Rafał Grzyb

rgr/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL