Polacy na frontach II wojny światowej

19.05.2018 aktualizacja 23.05.2018

„Wojenna odyseja Antka Srebrnego” - premiera filmu animowanego o bitwie o Monte Cassino

Główną postacią historyczną występującą w tej części „Wojennej odysei” jest gen. Władysław Anders. Wierzę, że rzeczywiście pozostanie w pamięci czytelników – powiedziała PAP Anna Obrębska, współautorka serii komiksów o Antku Srebrnym.

Z okazji 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino w warszawskim Przystanku Historia odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano najnowszy film animowany „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939–1944. Bitwa pod Monte Cassino 1944”.

Wideo

Podstawę graficzną animacji był czwarty zeszyt z serii „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego, 1939–1944” w którym Antek wraz z przyjaciółmi bierze udział w bitwie o Monte Cassino. „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” napisana przez Tomasza Robaczewskiego i narysowana przez Huberta Ronka rozpoczyna się w 1939 r. podczas bohaterskiej obrony Grodna przed wojskami sowieckimi.

Drugi zeszyt „Ucieczka z nieludzkiej ziemi” opisuje losy Antka Srebrnego najpierw w miejscu deportowania – w Kazachstanie, a następnie w prawdziwym piekle na ziemi – sowieckim łagrze. Spotyka w nim „bezprizornych” i „urków” będących prawdziwym postrachem więźniów politycznych sowieckiego GUŁAGU. Dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i wzorem prawdziwej historii Witka Glińskiego przedrzeć do Syrii.

Antek Srebrny dorasta i zostaje żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, biorącej udział w jednej z najważniejszych batalii na froncie afrykańskim – w obronie twierdzy Tobruk. Stąd po połączeniu SBSK z Armią Polską w ZSRS główny bohater już jako żołnierz II Korpusu Polskiego trafia do Włoch. „Kiedy gen. Władysław Anders otrzymuje rozkaz, aby uderzyć na niezdobyty masyw Monte Cassino, Antek wraz z przyjaciółmi bierze udział w walkach. W tym zeszycie dołącza do niego przyjaciółka z dzieciństwa – Janka” – powiedziała w rozmowie z PAP Anna Obrębska z IPN, współautorka koncepcji serii o Antku.

Wideo

Jak podkreślają twórcy „Wojennej Odysei”, przedstawione przygody nie są wyłącznie wytworem ich fantazji. Ich celem było umieszczenie przygód Antka w wiarygodnych i wiernych historii realiach. Na kartach komiksu występują również postacie historyczne. „Wśród przyjaciół Antka jest postać niezwykła i autentyczna – Miś Wojtek. Był to niedźwiedź brunatny, który wraz z polskimi żołnierzami walczył we Włoszech” – powiedziała Anna Obrębska.

W jej opinii problemem komiksów historycznych jest konieczność pogodzenia walorów edukacyjnych z ciekawą historią. „Nie możemy przesycić komiksów postaciami, datami bo czytelnicy ich nie zapamiętają. Postanowiliśmy, że lepiej pokazać jedną lub dwie postacie, tak aby rzeczywiście pozostały w pamięci czytelników. Dlatego główną postacią jest gen. Władysław Anders” – podkreśliła Anna Obrębska.

Zdaniem współautorki serii dużym problemem w opowiadaniu o historii poprzez komiksy jest kwestia ukazywania brutalności wojny. „Pogodzenie brutalności historii z tym co możemy pokazać młodemu odbiorcy jest bardzo trudne. To pytanie zadajemy sobie zawsze przy tworzeniu materiałów dla osób w tym wieku. W tym komiksie jest kadr pokazujący wzgórze Monte Cassino, które jest wyszarzone i są na nim symboliczne czerwone maki. Wydaje mi się, że na tym kadrze zatrzyma się spojrzenie młodego człowieka” – stwierdziła Anna Obrębska. Dodała również, że celem autorów nie było pokazanie samych walk, ponieważ „nie chcemy mówić o brutalności wojny, lecz zainteresować historią”.

Film „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939–1944. Bitwa pod Monte Cassino 1944” dostępny jest na kanale warszawskiego IPN w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qfzYtW4SQUg

Michał Szukała (PAP)

skp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL