XIX wiek

31.07.2012 aktualizacja 19.07.2016

Wyspiański w muzealnej Galerii Jednego Obrazu

„Dziewczyna gasząca świecę” Stanisława Wyspiańskiego będzie kolejnym dziełem prezentowanym w Galerii Jednego Obrazu, działającej w Muzeum w Koszalinie. Pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie obraz – jak poinformowała PAP kurator koszalińskiej galerii Krystyna Rypniewska – będzie prezentowany od 2 sierpnia do 4 listopada.

Wernisaż będzie połączony z wykładem "Stanisław Wyspiański i sztuka europejska”, który wygłosi Iwona Danielewicz, kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 roku Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Dziewczynę gaszącą świecę” artysta namalował olejem na płótnie w lutym 1893 r. w Paryżu. Iwona Danielewicz w folderze koszalińskiej prezentacji obrazu napisała, że jest to „intrygujące, niejednoznaczne dzieło”. „Gaszenie świecy, podobnie jak dymiąca świeca, są alegorycznymi przedstawieniami śmierci, odchodzenia. Szczególnie często motyw zgaszonej świecy występował w wanitatywnych (od łacińskiego vanitas – marność) martwych naturach XVII wieku. (...) W liście do Lucjana Rydla z kwietnia 1893 r. pojawił opis obrazów śmierci, które nawiedzały artystę (Wyspiańskiego – PAP) w tym czasie” - wyjaśniła autorka.

Galeria Jednego Obrazu działa w Muzeum w Koszalinie od lipca 2010 r. Jest to miejsce, w którym wystawiane są dzieła najwybitniejszych polskich malarzy. „Dziewczyna gasząca święcę” to ósmy prezentowany w niej obraz.

Dotychczas w galerii pokazano: „Krajobraz poleski z łosiami” Juliana Fałata (1899), „Moją duszę” - autoportret z dwiema siedzącymi kobietami Jacka Malczewskiego (1918), „Zaręczyny” Włodzimierza Tetmajera (1895), „Alchemika Sędziwoja i króla Zygmunta III” Jana Matejki (1867), „Portret dzieci - Julian i Jan Dobrzańscy” Leona Wyczółkowskiego (1879-1880), „Trojkę” Józefa Chełmońskiego (1875) i „Różę Saronu - Fantazję ornamentalną/Portret Zofii Minderowej” Józefa Mehoffera.

Stanisław Wyspiański (1869–1907) - malarz, dramatopisarz, poeta, twórca witraży i polichromii ściennych, projektant wnętrz i mebli, scenograf - był jednym z najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski, uczniem i współpracownikiem Jana Matejki. W jego twórczości malarskiej przeważał portret i pejzaż. Jako pisarz był jednym z największych polskich dramaturgów. Zaliczany jest - obok Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i Norwida - do grona polskich wieszczów narodowych.(PAP)

sibi/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL