Walka o niepodległość 1914-1918

29.07.2014 aktualizacja 19.07.2016

„Legiony Polskie 1914-2014”

Wystawa „Legiony Polskie 1914-2014”. Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach Wystawa „Legiony Polskie 1914-2014”. Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

Eksponaty dokumentujące m.in. czyn niepodległościowy Polaków z okresu I wojny światowej zaprezentuje Muzeum Narodowe w Kielcach podczas wystawy „Legiony Polskie 1914-2014”. Jej wernisaż odbędzie się w przyszły wtorek, 10 czerwca.

Wystawa zostanie zorganizowana w byłym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w którym w 1914 roku mieścił się sztab i główna kwatera Komendanta Józefa Piłsudskiego. „Setna rocznica wybuchu I wojny światowej i czynu niepodległościowego Polaków w mieście, które szczyci się mianem +Miasta Legionów+ zobowiązuje do szczególnego pokazania ich historii, w szczególnym miejscu” powiedział PAP kurator wystawy Paweł Grzesik.

Jego zdaniem już sam tytuł akcentuje okrągłą rocznicę rozpoczęcia Wielkiej Wojny oraz czynu niepodległościowego. „Chcemy podkreślić tradycję legionową, która była kontynuowana w okresie międzywojennym i odrodziła się po II wojnie światowej” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Zwiedzający kielecką ekspozycję będą mogli także zobaczyć obrazy z dwudziestolecia międzywojennego. Zaprezentowane zostaną: „Wymarsz I Kadrowej z Oleandrów 6 czerwca 1914” Jerzego Kossaka oraz tryptyk Stanisława Batowskiego. W tle będzie rozbrzmiewać muzyka – pieśni legionowe w wykonaniu Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. tarcze Legionów Polskich, militaria, orzełki do czapki. Nie zabraknie także dokumentów sprzed stu lat: plakatów, fotografii oraz ulotek.

Zwiedzający kielecką ekspozycję będą mogli także zobaczyć obrazy z dwudziestolecia międzywojennego. Zaprezentowane zostaną: „Wymarsz I Kadrowej z Oleandrów 6 czerwca 1914” Jerzego Kossaka oraz tryptyk Stanisława Batowskiego. W tle będzie rozbrzmiewać muzyka – pieśni legionowe w wykonaniu Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W osobnych salach pokazane zostaną eksponaty związane z upamiętnieniem postaci Marszałka Piłsudskiego oraz czynu niepodległościowego z okresu II RP - m.in. urny na Kopiec Józefa Piłsudskiego na Sowińcu, w których składano ziemię z Kielecczyzny

Jak informuje Muzeum Narodowe w Kielcach ekspozycję uzupełni cenny zbiór militariów: szable „Ludwikówki”, karabiny Mauser, pistolet VIS, oraz odznaki wojskowe. Zaprezentowana zostanie także „Złota Księga Miasta Kielce” z dyplomem honorowego obywatelstwa miasta dla Piłsudskiego.

Po wernisażu, we wtorek wieczorem odbędzie się konferencja naukowa zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach poświęcona legionom z udziałem naukowców m.in. z Kielc, Krakowa, Łodzi i Warszawy.

Wystawa potrwa do 26 października br. Patronem medialnym ekspozycji jest portal historyczny dzieje.pl. (PAP)

Polecamy: Galerię zdjęć z wystawy

mjk/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL