Kultura i sztuka po 1989 roku

20.10.2019

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi pokaże swoje najnowsze nabytki

Dzieła Romy Hałat i Grzegorza Sztwertni znalazły się wśród najnowszych nabytków Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. W czwartek zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Chimera.

Tegoroczne nabytki Miejskiej Galerii Sztuki zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na ekspozycji w Galerii Chimera, której wernisaż odbędzie się w czwartek o godz. 17.

Eksponowane będą tam m.in. dwie prace Romy Hałat z cyklu "Triady". Obok pokazany zostanie również obraz artystki, podarowany Galerii przez prof. Aleksandra Hałata w roku ubiegłym oraz jej starsze dzieła, które wcześniej znalazły się w zbiorach miejskiej placówki.

Jak podają organizatorzy wystawy, Roma Hałat rozpoczęła cykl prac noszący wspólny tytuł "Triady" w 1985 roku. Są to dzieła wielowątkowe, złożone formalnie, głębokie intelektualnie i emocjonalnie. Składają się na rodzaj Księgi, pełnej odniesień do rozmaitych kontekstów kulturowych, oraz osobistych, wyrażonych w sposób kaligraficzny, refleksji na temat świata i życia. Zdaniem ekspertów, unikalna, niemal magiczna i bardzo atrakcyjna wizualne forma kryje tajemnice, które widz próbuje odczytać, przedzierając się przez kolejne warstwy dzieła.

Wśród nowych nabytków Galerii znalazły się również dwa duże obrazy Grzegorza Sztwiertni z cyklu "Diplokokki"; podejmują one temat ciągłości w sztuce i nawiązań artystów do dokonań innych twórców.

Obok prac krakowskiego twórcy pokazane zostaną dzieła Henryka Stażewskiego i Ryszarda Winiarskiego, z których cytaty można odnaleźć w obrazach Grzegorza Sztwiertni.

W 2019 roku dzieła te dołączyły do zbiorów łódzkiej MGS dzięki grantowi ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury oraz dotacji Urzędu Miasta Łodzi. Program działania Galerii zakłada rozszerzanie kolekcji o wybitne dzieła, w tym prace twórców ze środowiska łódzkiego, które prowokują do dyskusji nad kondycją sztuki współczesnej.

Miejska Galeria Sztuki prezentuje polską i obcą sztukę współczesną w kilku miejscach na terenie Łodzi - Galerii Willa/Chimera, Re:Medium, Galerii Bałuckiej i Ośrodku Propagandy Sztuki. Została powołana przez łódzki magistrat w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. W 1997 r. przywrócono jej pierwotną nazwę.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL