Powstanie Warszawskie

16.08.2015 aktualizacja 19.07.2016

Muzeum Dulag 121 upamiętnia tragiczne losy wypędzonych warszawiaków

Obóz w Pruszkowie - rozdawanie chleba wypędzonym mieszkańcom Warszawy. Wrzesień 1944 r. Fot. NAC Obóz w Pruszkowie - rozdawanie chleba wypędzonym mieszkańcom Warszawy. Wrzesień 1944 r. Fot. NAC

W związku z trwającymi obchodami 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Muzeum Dulag 121 przypomina o blisko związanym ze zrywem wydarzeniem, jakim był pierwszy transport wypędzonych do obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121.

Dulag 121 przeznaczony był dla ludności cywilnej wypędzonej z Warszawy w trakcie trwania i po powstaniu warszawskim. Od 6 sierpnia 1944 r. do 16 stycznia1945 r. przez obóz przeszło około 650 tys. osób. Niemcy założyli obóz na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych w Pruszkowie. Hale zamieniono na "baraki" obozowe i otoczono zasiekami z drutu kolczastego. Panowały w nich tragiczne warunki bytowe – brak higieny, głód, przepełnienie, co sprzyjało szerzeniu się epidemii. W obozie, jako jedynym z obozów przejściowych, pracowali Polacy którzy nieśli pomoc więźniom. Większość z nich rekrutowała się z mieszkańców Pruszkowa i okolic.

Więźniowie poddawani byli segregacji. Osoby niezdolne do pracy kierowano transportem kolejowym do różnych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa, pozostali wywożeni byli na roboty przymusowe do III Rzeszy oraz do obozów koncentracyjnych. Około 100 tysięcy więźniów w legalny i nielegalny sposób udało się wyprowadzić z obozu.

Muzeum Dulag 121 powstało na terenie dawnego obozu w Pruszkowie w październiku  2010 r. Jego misją jest upamiętnienie tragicznych losów wypędzonych warszawiaków oraz zaangażowania i ofiarności mieszkańców Pruszkowa i okolic. Stała ekspozycja Muzeum łączy eksponaty i inne elementy tradycyjnej wystawy z nowoczesnymi multimediami z zakresu światła i dźwięku .

Więcej informacji na: www.dulag121.pl oraz http://www.facebook.com/dulag121

Źródło: Muzeum Dulag 121

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL