Europa i świat po 1989 roku

19.11.2019

Otwarto wystawę poświęconą stuleciu relacji polsko-brytyjskich

Źródło: www.gov.uk Źródło: www.gov.uk

Przegląd najważniejszych wydarzeń w historii stosunków między Polską a Wielką Brytanią na przestrzeni ostatnich stu lat można oglądać na otwartej we wtorek w Londynie wystawie „Sto lat relacji polsko-brytyjskich”.

Ekspozycja składa się z serii fotografii upamiętniających kluczowe momenty w historii obu krajów, odkąd w lipcu 1919 r. oficjalnie odnowiły one relacje dyplomatyczne. Zdjęcia zostały umieszczone na ogrodzeniu okalającym budynek ambasady RP w Londynie i będzie je można oglądać do końca roku.

Zaprezentowane zostały takie wydarzenia, jak podpisanie porozumienia wojskowego przez brytyjskiego premiera Winstona Churchilla i premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie generała Władysława Sikorskiego w 1940 r., uroczystość przekazania insygniów władzy prezydenckiej II Rzeczpospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie w 1989 r. czy wystąpienie królowej Elżbiety II w Sejmie podczas wizyty w 1996 roku.

W zestawieniu tym znaleźć można także bardziej współczesne zdjęcia, np. z wizyty księcia Williama i księżnej Kate w Polsce w 2017 roku, a także fotografię przedstawiającą premiera Mateusza Morawieckiego i premier Theresę May podczas konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Londynie w 2018 roku. Oprócz wydarzeń politycznych zdjęcia prezentują również ważne momenty w polsko-brytyjskich relacjach na polu kultury czy sportu.

"Jestem zaszczycony, że mogę osobiście uczestniczyć i obserwować z bliska, jak obydwa kraje z powodzeniem korzystają z wielu formatów dwustronnej współpracy, które wzmacniają nasze relacje. Są to konsultacje międzyrządowe na poziomie premierów, Kwadryga, czyli spotkania ministrów spraw zagranicznych oraz obrony narodowej obydwu państw. Co ważniejsze, od 2017 r. liczni przedstawiciele różnych organizacji – mediów, think tanków oraz środowiska akademickiego – spotykają się, aby wymieniać wiedzę i doświadczenie w ramach tzw. Forum Belwederskiego" - mówił o wystawie ambasador RP Arkady Rzegocki.

Podkreślił on, że stosunki Polski i Wielkiej Brytanii w ostatnich latach są bardzo dobre i nie zmieniają tego perturbacje związane z planowanym wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej czy przedterminowymi wyborami do Izby Gmin. "Te zdjęcia z ostatniego okresu, przedstawiające np. wizytę pary książęcej w Polsce, utworzenie polskiej katedry na uniwersytecie w Cambridge, rozmowy międzyrządowe, są realnym dowodem, że jakość naszych relacji weszła na najwyższy możliwy poziom" - powiedział PAP ambasador.

Wystawa równolegle prezentowana jest na ogrodzeniu okalającym Łazienki Królewskie w Warszawie, naprzeciwko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL