Koniec PRL

07.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

Plenerowa wystawa IPN "Pamiętny rok 1989" od soboty w Łodzi

Wystawę zdjęć "Pamiętny rok 1989" przygotowaną przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej można od soboty oglądać na rynku Manufaktury. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. fotografie z obrad Okrągłego Stołu czy demontażu pomnika Dzierżyńskiego.

Ekspozycja dokumentuje przemiany polityczne w Polsce na przełomie lat 80. i 90. ub. stulecia, które doprowadziły do upadku ustroju komunistycznego w Polsce i odzyskania suwerenności - poinformowała PAP Marzena Kumosińska z łódzkiego IPN.

Zdjęcia wykorzystane na tej plenerowej wystawie przypominają m.in. demontaż pomnika Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie, przysięgę prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego, spotkanie Lecha Wałęsy z Czesławem Kiszczakiem, Adama Michnika z abp. Tadeuszem Gocłowskim czy strajki w Stoczni Gdańskiej we wrześniu 1988 r.

Zobaczyć można także fotografie z rozmów w Magdalence i z obrad Okrągłego Stołu. Pokazana została również ważna rola, jaką w przemianach odegrał Kościół i papież Jan Paweł II.

Jak przypomina IPN, wydarzeniem, które przyspieszyły przemiany polityczne, były negocjacje między władzami PRL a opozycją, zwane "rozmowami Okrągłego Stołu", prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie. W ich trakcie wynegocjowano legalizację Solidarności, całkowicie wolne wybory do nowo utworzonego Senatu i nową ordynację wyborczą do Sejmu, w której 35 procent mandatów miało pochodzić z wolnych wyborów. W praktyce oznaczało to kompromisowy podział władzy między opozycją a PZPR.

Zamknięciem pierwszego etapu budowania demokracji w Polsce były całkowicie wolne wybory samorządowe (maj 1990 r.), prezydenckie (listopad/grudzień 1990 r.) i parlamentarne (październik 1991 r.).

Wystawa, którą będzie można oglądać do końca czerwca, powstała w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Autorami scenariusza są: Magdalena Zapolska-Downar, Paweł Spodenkiewicz i Grzegorz Nawrot; projekt graficzny wykonała Milena Romanowska.

Wykorzystano na niej zdjęcia ze zbiorów m.in. Agencji Gazeta, Agencji Fotografów FORUM, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Łodzi i Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Niezależnej Agencji Prasowej Dementi, Ośrodka KARTA i Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)

szu/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL