Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2019

Prace ponad 100 artystów na wystawie Krakowskiego Salonu Sztuki

Wystawa Krakowskiego Salonu Sztuki 2019 Wystawa Krakowskiego Salonu Sztuki 2019

Prawie 140 prac autorstwa 112 artystów związanych z Krakowem znajdzie się na tegorocznej wystawie Krakowskiego Salonu Sztuki – ogłoszono w piątek. Obrazy, fotografie, rzeźby i rysunki mieszkańcy miasta będą mogli oglądać od 16 do 24 listopada w Pałacu Sztuki.

Organizatorzy Krakowskiego Salonu Sztuki podkreślają, że wystawa prac ma charakter przeglądowy. Jej celem jest pokazanie odwiedzającym, jak różnorodna i wielowymiarowa jest sztuka tworzona przez współczesnych artystów.

138 obrazów, rzeźb, rysunków i fotografii, które prezentowane będą na ekspozycji w Pałacu Sztuki, wyłoniono spośród 1000 zgłoszonych do przeglądu. Zaproszono do niego artystów związanych z krakowskim środowiskiem artystycznym - zarówno urodzonych w tym mieście, jak i absolwentów i wykładowców tutejszych uczelni.

Inicjatorami Salonu są Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki z Fundacji Artyści Innowacja Teoria. Przedsięwzięcie współorganizuje miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Jak podkreśliła Kownacka podczas piątkowego briefingu, w tym roku przestrzeń Pałacu udało się zaaranżować w inny sposób niż w poprzedniej edycji. "Będziemy się starali, żeby za każdym razem przestrzeń, w której będzie się znajdował, zaczarowywać na te dziewięć dni wystawy. Zmian jest więcej, dlatego, że staramy się być otwarci i integrować środowisko na różne sposoby. W związku z tym w tym roku poszerzyliśmy grono selekcjonerów" - powiedziała.

Organizatorzy Krakowskiego Salonu Sztuki podkreślają, że wystawa prac ma charakter przeglądowy. Jej celem jest pokazanie odwiedzającym, jak różnorodna i wielowymiarowa jest sztuka tworzona przez współczesnych artystów. 138 obrazów, rzeźb, rysunków i fotografii, które prezentowane będą na ekspozycji w Pałacu Sztuki, wyłoniono spośród 1000 zgłoszonych do przeglądu.

Na podstawie zgromadzonych na wystawie dzieł jury, złożone ze znawców sztuki, wybierze laureatów nagród: Grand Prix (20 tys. zł) oraz Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku (nagrody w tych kategoriach wynoszą po sześć tys. zł). Ogłoszenie nazwisk laureatów nastąpi w sobotę 23 listopada, podczas gali wręczenia nagród.

Swoje ulubione dzieło wybierze również publiczność - nagrodę w wysokości sześciu tys. zł otrzyma artysta, którego praca w trakcie zwiedzania zdobędzie najwięcej głosów gości. Głosować można będzie w specjalnym punkcie ustawionym przy wejściu do Pałacu Sztuki.

Wydarzenie to także okazja do wzięcia udziału w aukcji. Licytować będzie można stacjonarnie i przez internet. Zgodnie z zapowiedziami na stronie internetowej Krakowskiego Salonu Sztuki pojawi się katalog 75 prac przeznaczonych na sprzedaż.

Formuła Krakowskiego Salonu Sztuki nawiązuje do wydarzeń organizowanych pod Wawelem od poł. XIX w.: przeglądowych wystaw, które pozwalały krakowianom orientować się, jak wygląda współczesna im sztuka.(PAP)

nak/ itm

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL